Jdi na obsah Jdi na menu

Podzimní výprava do Ústí.

31. 10. 2014

         Poslední den podzimních prázdnin jsme podnikli naši první letošní výpravu. Cíl jsme si zvolili zcela demokraticky - hlasováním. Až na jednoho jsme se v 8 hodin sešli na nádraží všichni přihlášení. Vlak nás dovezl do Kralup. Tady jsme museli asi třičtvrtě hodiny čekat na rychlík. Pak už cesta ubíhala jako po másle. Po desáté hodině jsme vystupovali v Ústí.

          Protože jsme měli v plánu vyjet lanovkou na Větruši, což je lovecký zámeček nad městem na bývalém šibeničním vrchu, vydali jsme se na náměstí. Tady je na střeše nově postaveného obchodního centra umístěna dolní stanice lanovky. Pro většinu účastníků by mohla výprava skončit tady, neboť nám bylo jíti okolo známého poutače s ,,fousatým dědkem " a třemi písmeny KFC. Po chvíli propuklo skandování oněch tří písmen a nečekat nás lákadlo lanovky, nevím, nevím.

pa290503.jpg

 

          Lanovka nás tedy vyvezla na zmiňovaný kopec bez jakékoliv rušivé události ( zvracení, závrať apod. ). pa290500.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tady nás čekala 2 bludiště .Jedno zrcadlové a druhé přírodní. Když jsme si jich dostatečně užili, pokračovali jsme dál.

pa290507.jpg

 

 

 

 

Tentokrát už cesta vedla ,,přírodou ". Šli jsme lesní cestou k Vaňovskému vodopádu. Cesta byla zasypána spadaným listím a jediným problémem byly kameny pod listím ukryté.

 

Kupodivu jsme cestou nezaznamenali žádný pád, což mne, přiznám se, udivilo a překvapilo. Měli jsme totiž s sebou několik ,,pádově disponovaných" jedinců. pa290512.jpgK vodopádu jsme tedy dorazili bez problémů.

Kdo čekal Niagaru, byl asi trochu zklamán, protože dlouho vydatně nepršelo a z vodopádu byl jenom malý čůrek vody.

pa290519.jpg

I tady jsme lezení po kamenech k vodopádu zvládli naprosto bez problémů. pa290520.jpgOd vodopádu jsme sešli dolů k Labi. Naproti nám se na vysoké skále tyčil krásný hrad Střekov. Bohužel počasí se nijak nehodlalo vylepšit. Byl pravý podzimní den. V lese to šlo, ale jakmile jsme vstoupili na zdymadla, abychom přešli na druhý břeh pod hrad, začal údolím Labe profukovat přímo ledový vítr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozhodli jsme se proto, že si Střekov necháme na hezčí dny. Nejkrásněji je tu v květnu, kdy na stráních kolem kvetou zlaté deště. Alespoň jsme si tedy prohlédli technickou památku - zdymadla, nesoucí jméno našeho prvního prezidenta.

 

 

pa290527.jpg

 

Dole na pilířích sedělo hejno kormoránů. Zdálky to vypadalo, jako když se sem z chladnějších krajů zatoulalo několik tučňáků. Název kormorán byl pro některé naše dívky prostě nezapamatovatelný. Každou chvíli jsem se jich snažil ptát, jakže se ti podivní ptáci jmenovali a nikdy jsem neuspěl. Ještě druhý den ve škole jedna říkala, že to byl karbonát, druhá ho nazývala přímo karbanátkem. Teprve dnes se mi podařilo z nich napoprvé dostat správný název. Chudáci ptáci.

             Hrad jsme tedy vzdali a místní dopravou dojeli zpět do města. Dobrý člověk ještě žije - pan řidič nás svezl zadarmo. Protože do odjezdu vlaku zbývalo dost času a děti byly celý den skvělé, rozhodli jsme se jim dopřát onen kýžený gurmánský zážitek a zašli s nimi do již zmiňovaného kulinářského zázraku. Myslím, že to pro ně byl vrchol. Kam se hrabe nějaký vodopád či hrad. Jako mají muslimové svou Mekku, dnešní děti mají KFC či ,,mekáč". Někteří si kbelíky s vybranými lahůdkami  nesli s sebou do vlaku a dokonce až domů. Sice jim kbelík sloužil zároveň k odhazován odpadků, ale to jim pranic nevadilo.

            Myslím, že i přes nepříznivé počasí jsme strávili hezký den se spoustou nových zážitků. Už jsem se zmiňoval, že děti byly prima a nebyl mezi nimi jediný rušivý element. Už se tedy těšíme na další společnou akci.

pa290535.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fotky

(Francová, 1. 11. 2014 14:57)

Chtěla bych požádat ty, co fotili, zda by povedené fotky mohli na flash disku donést do školy. Umístila bych je do fotogalerie. Děkuji