Jdi na obsah Jdi na menu

První diktát

18. 9. 2013

 

           Tento týden máme poněkud rozházený. Buď nějakou tu hodinku chybím já, nebo jsou někde děti. Včera se nám to sešlo v jeden den. Já 2 hodinky a naši běžci celé dopoledne naplňovali olympijské heslo, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Patří jim poděkování za reprezentaci školy.

           Plány nám také hatí počasí. Podzim se nám jaksi předběhl a o krásném babím létu si musíme nechat jen zdát. Z výpravy na kralupský hřbitov ke hrobu J. Seiferta díky němu zatím sešlo. Stalo se nám to poprvé za těch nevím, kolik let, kdy tam každoročně s dětmi chodíme recitovat. Bohužel, větru ani dešti neporučíme.

          Zatím se nějak nejsme schopni shodnout na domácích úkolech. Dnes mi jich chybělo okolo 10. Někteří si přidělali práci tím, že si úkol pořádně nezapsali z tabule. Takže místo 5 vět psali cvičení celé. Chtělo by si to pořádně zapisovat do určeného notýsku a ne někam na kousky papíru, na ruku, nebo kamkoli jinam.

           Paní Šebková, která povede kroužek zpěvu, vzkazuje, že kroužek začíná od října každou středu. Děti, které chodí do družiny, vyzvedne a zase potom do družiny odvede.

           Dnes jsem si také troufl napsat s dětmi první diktát. Asi 5 velmi lehoučkých větiček. Po opravení jsem napočítal okolo 10 jedniček. Byli i tací, kteří to měli bez jediné chybičky a pěkně napsané. Našlo se samozřejmě i několik prací, o kterých bych mohl použít slova opačného významu. Doufejme, že těch prvních bude přibývat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

k domácím úkolům.... několik dotázků

(Radka Honická, 19. 9. 2013 8:06)

Dobrý den pane učiteli,
měla bych dotaz co se týče domácích úkolů. Dcera si sice úkol do notýsku zapsala, ale jaksi domů nedonesla knihu, z které byl. Do školy tedy vyrazila bez úkolu a bez obav nějakého trestu za zapomenutý úkol. Včera jsem s ní chtěla úkol dopsat, ale dcera mi sdělila, že jej dopisovat nemusí, a žádné potrestání od pana učitele se nekonalo. Takže pohoda, klídek, žádnej stres, ani trest. Dotazem tedy je, zda by neměl být úkol dodatečně dopsán, a následovat trest formou práce navíc, nebo nějakých puntíků, aby se to příště neopakovalo. Obávám se, že jinak se to budou úkoly míjet účinkem. Ráda bych s dcerou zopakovala učivo ze školy, ale nenosí domů knihy, proto nevím co zopakovat, a tudíž je i bez úkolu. Děkuji za reakci na můj příspěvek. S přáním hezkého dne Radka Honická

Re: k domácím úkolům.... několik dotázků

(Jan Koubek, 19. 9. 2013 22:53)

Kladete mi otázky, které bych asi měl klást já vám resp. vy vaší dceři. Proč si nevzala uč. na úkol, to je skutečně otázka na ní. Dopisovat úkoly je naprostá samozřejmost, takže tady byste se jí měla zeptat, kdo jí řekl, že ho dodělávat nemusí. Učitel skutečně není ten, kdo by měl trestat a stresovat. Co tak ještě moje paměť sahá, od toho vždy byli rodiče. Alespoň u nás doma to tak fungovalo a děti dobře věděly, co bude následovat.Sehnat si učebnici kdekoliv byl jejich problém. Kamarádů bylo v okolí dost. No a pokud se zapomínání opakovalo, následovaly pádnější argumenty. I ty, dnes bychom řekli, méně demokratické.

Re: Re: k domácím úkolům.... několik dotázků

(Radka Honická, 20. 9. 2013 8:06)

Děkuji za odpověď. Ještě si dovolím několik poznámek k úkolům. Samozřejmě, že jsme u dvou kamarádů knihy na úkol sháněli, ale byli na tom stejně. Také jsem brala jako samozřejmost úkol dopsat, proto mně reakce dcery donutila, vznést dotaz na vás. Z loňska a předloňska, za nedonesený úkol, či jiné zapomenuté pomůcky, děti dostávaly od paní učitelky puntíky. Nevím za jaký počet nasbíraných puntíků, a co přesně následovalo, ale mělo to výchovný efekt. Dcera měla puntíky zapomínání ojediněle.O to to bylo větší překvapení pro některé rodiče, když na schůzkách viděli na nástěnce, jak často děti něco zapomněly, protože se tím většinou doma nechlubí. Nyní, když vím, že jste nic takového, že úkol dopsán být nemusí neřekl, vyvodím z toho doma důsledky...
Hezký víkend
Radka Honická